1. Haberler
  2. Bilim ve Teknoloji
  3. Dijitalleşen dünyada liderlik ve kadın konuşuldu

Dijitalleşen dünyada liderlik ve kadın konuşuldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Türkiye Liderlik İyileştirme Programı (TULIP) iş birliğiyle düzenlenen “Dijitalleşen Dünyada Liderlik ve Kadın” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda panelin açılış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKAM) Müdürü Doç. Dr. Şule Çeviker Ay, DÜKAM’ın temel misyonunun kadın, yaşamı, geleceği, sorunlarına bölgesel ve evrensel çözümler getirmek olarak tanımlayarak “Yükseköğretimde kadın yönetici oranlarının artmasına destek olmak ve kadınlara ilham vermek için onların başarılı hikayelerine yer verdik” ifadelerinde bulundu.

Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü ve TULİP Başkanı Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Yükseköğretim kurumlarında kadın yönetici sayısının azlığının, bir sorun olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Dünya daha iyi bir yer olacaksa bu kadınların talepleri ve çabasıyla olacaktır” ifadesinde bulundu. TULİP programının ayrıntılarından bahseden Şerifoğlu, Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir’e, etkinliğe desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Gazze’ de hayatını kaybeden çocuklar ve kadınlar için üzüntüsünü dile getirerek konuşmasına başlayan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, “Kadınların yöneticilik rollerine hazırlanması ve bu rollerde başarılı olmaları, geleceğimizin daha parlak olmasını sağlayacaktır” açıklamasında bulundu. Sözbir, dijitalleşen dünyada çok hızlı bir değişim var olduğunu belirterek “Bu değişimin en önemli noktası kadınlarımızdır. Bu etkinlikte, kadınlarımızın yönetimde daha etkin yer almasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Programa katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Leman Yenigün, “Kadınların liderlik ve karar alma mekanizmalarına katılımının, demokrasinin en önemli unsurlarından birisi olduğu hepimizin malumudur. Kadınların karar alma mekanizmalarında yer alması açısından ulusal siyasette kadın temsilinin yüksek olması önemli bir gerekliliktir” ifadesinde bulundu. Kadınların çalışma hayatında daha çok yer alabilmesinin dijitalleşmeyle birlikte daha çok mümkün olduğunu vurgulayan Yenigün, “Bu perspektifte, kadınların dijital dönüşüme katılımını ve güçlenmesini sağlama yönünde çalışmaları hızlandırmak elzemdir. Bu dönemde yeni iş alanları oluşmakta, fiziki sınırlar kalkmakta, yeni model girişimcilik ağları hem ulusal hem de uluslararası olarak farklı fırsatlar ve riskler önümüze getirmektedir. Dijitalleşmenin sağlanmasında veri bilimcilerin, siber güvenlik uzmanlarının ve dijital dönüşüm yöneticiliğinin öne çıkacağı ve yapay zekanın birçok iş alanında olacağı, artık bir gerçek olarak önümüzdedir” açıklamasında bulundu.

Panel, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nde görev alan Dr. Merve Ayyüce Kızrak’ın, “Fırsatları ve Riskleriyle Yapay Zeka” başlıklı sunumuyla devam etti. Sunumunda; yapay zeka sistemi yaşam döngüsünden bahseden Kızrak, eğitimde yapay zekanın, kişiselleştirilmiş öğrenme, idari görevlerde verimlilik ve kapsayıcı eğitim teknolojileri gibi fırsatları ve yapay zeka algoritmalarında önyargı, mahremiyet endişeleri, uygulama maliyeti, katastrofik riskler ve çözüm önerilerine değindi.

Program, TULİP başkanı Şerifoğlu yönetiminde gerçekleşen Kadın Rektörler Paneliyle devam etti. Panelin ilk konuşmacısı Eskişehir Teknik Üniversitesi 2018-2022 Dönemi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, “Dijital dünyayı anlama ve tanıma, dijital çağın nasıl yönetilmesi gerektiği, dijital çağda kadın liderliği ve getirdiği fırsatlar ve tehditler” konularına değinerek, “İçinde bulunduğumuz çağı anlamak ve iyi okumak gerekiyor. Bugün pek çok küresel sorunla karşı karşıyayız. Bu durumda değişim ve dönüşüm kuşkusuz kaçınılmazdır” sözleriyle konuşmasını sundu.

Galata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şeyma Aydınoğlu, dijitalleşmenin yükseköğretim kurumlarına getirdiği kolaylıklar hakkında fikirlerini sunduğu konuşmasında, “Kısıtlı kaynaklarımızı optimum bir şekilde kullanabilmemiz ancak dijitalleşmeyle mümkündür” ifadesinde bulundu.

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Öğüt, dijital çağda iş hayatındaki dönüşümlere vurgu yaparak dijitalleşmeyle birlikte eğitim dünyasında gereken dönüşümlerden bahsetti. “Kadınların empati gücü ve güçlü iletişim becerilerine sahip olmasıyla dijitalleşen dünyada kadın liderlerin sayısı artacaktır” şeklinde sözlerini bitirdi.

Panelin bir diğer konuşmacısı, Manibux Kurucusu ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı Canan Akmanoğlu Bayrak, dijitalleşme ve girişimcilik konusunu ele aldı. Çocuklara yönelik geliştirdikleri dijital harçlık uygulamasından bahseden Bayrak, finansal okuryazarlığın dijitalleşen dünyada önemine değindi. Kendi eğitim ve kariyer hayatında yaşadığı tecrübelerden bahseden panelin son konuşmacısı Merve Ayyüce Kızrak kadınların iş hayatında karşılaştığı sorunlar hakkında paylaşımda bulundu.

Panel, soru-cevap bölümünün ardından hediye takdim edilmesiyle son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dijitalleşen dünyada liderlik ve kadın konuşuldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ağrının rakipsiz haber sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin